Začínáme s chovem

Chovatelská stanice

3. března 2010 v 18:25
Pokud jste si pořídili fenu s průkazem původu již se záměrem chovat toto plemeno (nebo více plemen - název není vázaný jen k jednomu plemeni) nebo se rozhodnete až během následujících let je nutné vlastnit název chovatelské stanice (CHS) a tím ji mít zanesenou v registru chovatelských stanic psů všech plemen v České republice. O tutu registraci se žádá na předem daném formuláři a žádá se na registru CHS ČMKU - Českomoravské kynologické unii. Ta nechává název schválit Mezinárodním registrem CHS FCI v Belgii. Jedná se o mezinárodně chráněný název, který projde prověřením, že tento název v kynologickém světě vlastníte jen vy a nikdo jiný.

1. výstava

3. března 2010 v 17:41
Nejdřív je tu trénink…pak potom ženy a zpěv - tedy 1. výstava.

V případě, že jsme nepodcenili dříve zmíněnou socializaci neměl by být postupný nácvik psa na chovatelské akce zase tak velký problém. V každém případě se příprava vyplatí. Předem bych doporučila už při výběru štěněte se na podmínky chovu informovat u chovatele a vědět, co to vlastně je -svod, výstava, bonitace, svod plemeníků atd.
Já novým majitelům doporčuji vypravit se na několi výstav s pejskem (po plné vakcinaci) již v ranném věku. Nejprve jako divák aby bez zbytečného nervování nasát atmosféru výstavního chaosu. Pro pejska nebývá jednoduchý pobyt a pohyb v halách, které ¨mají svou akustiku, klouzavé podlahy, přeplněné prostory, dveře na fotobuňku, výtahy a neustálé prodírání se kolem - pro pozici štěněte - psích obrů..
Toto prostředí vám věrně může nahradit například hala vlakového nádraží nebo metra, kde je pohyb lidí a zvuky téměř srovnatelný.

Laktace

3. března 2010 v 17:38
Laktace, možné komplikace a odstav štěňat:

Již v průběhu porodu má fena naběhlé mléčné žlázy a může z něj odkapávat mlezivo, které se po 2-3 dnech konzistenčně mění v mléko.V období zhruba do 3 týdnů má chovatel teoreticky úlohu dohlížecí , kontroluje přírůstky , kvalitně krmí matku a sleduje její chování. Zdravé štěně je po porodu aktivní, pohyblivé a snaží se o přisátí. Pro chovatele je ukazetelem toho, že vše je v pořádku, štěně klidné, spokojené, přibývající na váze , s kulatým bříškem, sem tam zakňourá , ale nesmí to být nonstop žalostné volání , zlostné tahání střiku a břicho propadlé Z nedostatku mléka.
Zde by musel ihned zastat funkci kojení chovatel a štěňata co 2-3 hodiny pravidelně krmit náhradní stravou určenou pro tyto účely a mezitím s fenou navštívit veterináře , který podá přípravek pro podporu tvorby mléka. Ale většinou fena sama přizpůsobí produkci mléka počtu štěňat , masíruje a čistí je olizováním a taktéž se snaží i kolem sebe udržovat pořádek. U fen "fajnovek"( nebo lépe řečeno zdegenerovaných plemen) zastane i tuto roli chovatel.

Dospívání

1. srpna 2009 v 22:38 | Magda Moravcová
Dospíváme v muže, dospíváme v ženu
Doba dospívání je bezesporu období prověření vašich znalostí s výchovou nejen psa , ale většinou odráží i životní postoj a vztahy v rodině a hlavně k dětem. I majitelé úplně prvního psa lépe zvládají období puberty lépe, pokud je patrné u jejich dětí slušné vychování.

Socializace od 8.týdne věku štěněte

19. června 2009 v 23:10 | Magda Moravcová
Socializace štěněte

Již předminule jsem nakousla téma socializace v době pobytu štěněte u chovatele. Jenže ne každé štěně putuje do nového domova kolem osmého týdne a proto další výchova a poznávání je stále v rukou chovatele. Takže ať už jste čerstvým majitelem psího miminka nebo chovatel, práce musí navazovat na započaté poznávání. U chovatele se tedy informujte, co už
prcek poznal a co bude pro něj úplně nové, abyste se vyhnuli nadměrnému zatížení nervové soustavy.

Jak vybrat chovatele a také správné majitele

31. května 2009 v 17:54 | Magda Moravcová
Výběr majitele z pohledu chovatele a naopak
Chovatel vybírá majitele
Když už jsou štěňátka na světě nebo i daleko před tím než se tak stane, chovatel dá světu na vědomí, že se plánované spojení 2 určitých jedinců očekává anebo , že je již na světě. Mnoho chovatelských stanic (převážně zahraničních) má na svých stránkách sestavený dotazník pro nové zájemce o jejich štěně. Někdy se zdá, že jsou otázky kladeny velmi podrobně, ale z pohledu chovatele, který má své "děti" rád, se nelze divit.

Socializace, odčervování, očkování

26. dubna 2009 v 10:34 | Magda Moravcová
Socializace, odčervování, očkování
Odčervování provádím od 3.týdne a poté každých 14 dnů, co jsou štěňata doma a pohybují se mezi větším počtem psů. Všechny výkaly z trávy, pročůrané hobliny a jiné podestýlky okamžitě uklízím do igelitových pytlů nebo plastových popelnic a řeším odvozem do sběrného dvora.
Boxy a všechny prostory k ustájení pravidelně desinfikuji.

výchova a příprava krycího psa

17. března 2009 v 18:27 | Magda Moravcová
Výchova a příprava krycího psa
Jak nadpis napovídá , nemám na mysli jen samotný závěrečný akt uchovnění psa a jeho první krůčky v roli krycího psa, ale i samotnou přípravu v ranném věku.
Z vlastní zkušenosti mohu uvést pár příkladů z vlastních krytí nebo když se na mou pomoc při krytí obrátili majitelé různých ras .

co předchází krytí

17. března 2009 v 18:24 | Magda Moravcová
Předem musím zmínit, že splněním posledního bodu k uchovnění vaší feny (ať je to výstava, rentgen, bonitace, zkouška atd.) vaše chovatelské aktivity nekončí, ale naopak právě začínají .Před krytím je nutné přihlédnou ke spoustě okolností, které ovlivňují samotný průběh krytí se zdárným zabřeznutím a porodem optimálního počtu štěňat (vzhledem k plemeni - ne zbožnému přání chovatele).

příprava na porod

17. března 2009 v 18:20 | Magda Moravcová
Příprava na porod:
V návaznosti na přípravu krycího psa je na místě věnovat pozornost feně - budoucí matce.Nebudeme řešit chovné podmínky jednotlivých plemen, ale obecně to, že jako majitelé a budoucí chovatelé je (nebo má být) vaším prvořadým cílem produkovat zdravá a povahově vyrovnaná štěňata a k tomu také bude směrovat váš výběr feny a krycího psa.
Před rozhodnutím k prvnímu plánovanému vrhu by fena měla být psychicky vyzrálá , ve výborné fyzické kondici a řádně vakcinovaná.
Jarní nebo zimní vrh?

březost a falešná březost

17. března 2009 v 18:16 | Magda Moravcová
Výživa a krmné dávky březí feny:
Ač je na trhu mnoho značek kompletního krmiva pro březí a kojící feny určitě bych nedělala žádné radikální změny ve složení krmiva za dne na den. Vzhledem k tomu, že celoročně psy krmím superprémiovým krmivem v době březosti fen v tom jen pokračuji, jen dávky od poloviny březosti zvýším a rozdělím do 3-4 porcí.

příznaky a porod

17. března 2009 v 18:12 | Magda Moravcová
Příznaky a porod v přímém přenosu:
Na porod si předem nachystám : porodní ohrádku - na plemeno rtw, bx a boerboel je dostatečný rozměr 160 x 160 cm, (musíte odečíst 10-12 cm obvodu na zábranu proti zalehnutí, která zachrání nejedno štěně), v lékárně kupuji balení buničité vaty v roli 500g, nastříhám na čtverce do kterých "odchytávám" a osušuji rodící se štěňata,
 
 

Reklama