Anatomie a fyziologie trávení.

9. dubna 2012 v 20:16 | Ing. Klára Jandová |  Výživa a krmení

Fyziologie trávení


Při fyziologii trávení je třeba brát v úvahu, že pes je domestikovaný masožravec, jež je sice způsobem života vázán na člověka, avšak stále má jako živočišný druh specifické potřeby krmné dávky. V dutině ústní dochází k příjmu potravy a začíná zde mechanické zpracování.

Tomu napomáhají zuby a jazyk. Výměna mléčných zubů začíná zhruba ve třetím a končí v sedmém měsíci věku. Za dutinou ústní se nachází hltan. Z něj vedou otvory do dutiny ústní, nosní, Eustachovy trubice, hrtanu a jícnu. Během průchodu potravy je vstup do hrtanu a nosní dutiny uzavřen příklopkou (epiglotis). Hltan a žaludek spojuje jícen. Potrava a voda jsou do žaludku transportovány pomocí peristaltických vln. Při vstupu do žaludku zůstává jícen přirozeně uzavřen česlem (cardia). V žaludku se potrava shromažďuje a začíná zde trávení. Pes má jednoduchý žaludek skládající se ze střední části (dno a tělo), předsíně vrátníku (antrum pylori) a vlastního vrátníku žaludku (pylorus). Povrch žaludku je pokryt různými typy sliznice. Vlastní žaludeční žlázy obsahují hlavní, krycí a vedlejší buňky. Hlavní buňky produkují pepsinogen, a krycí kyselinu chlorovodíkovou. Pepsinogen se mění za pomoci kyseliny chlorovodíkové na účiný pepsin, jež se účastní trávení bílkovin. Po zpracování v žaludku se potrava dostává do tenkého sřeva, jehož části jsou dvanáctník, lačník a kyčelník. Hlavní trávicí proces probíhá právě v tenkém střevě. Jeho průměrná absolutní délka je 4,14 metru. Sliznice je zde zřasená a pokryta klky a epitelovými buňkami, jež mají vlastní mikroklky. Koncový úsek tenkého střeva navazuje na tračník, jež je druhým úsekem tlustého střeva. Slepé střevo má pes slabě vyvinuté, jelikož jsou pro něj potřebné pouze slabé fermentační procesy. Ty se dějí pomocí bakterií především v tlustém střevě. Tlusté střevo se skládá ze slepého střeva, tračníku a konečníku. Potrava vyžadující delší fermentační trávení vstupuje do slepého střeva, když je jen slabě vyvinuto. Vzestupný tračník je mezi slepým střevem a příčným tračníkem. Sestupný tračník končí řitním otvorem (anus). Pánví procházející část tračníku se nazývá konečník (rektum). Spojení koncové části zažívací soustavy s kůží je řitní otvor. Ten je uzavřen svalovým svěračem.

Zubní vzorec trvalého chrupu psa:
3142
3143
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucie Lucie | E-mail | Web | 19. ledna 2015 v 15:35 | Reagovat

Pro podporu fyziologie trávení bych vám doporučila chlorella spirulina http://www.bonobono.cz/clanek/17-spirulina-a-chlorella.html Její účinky jsou velmi známé.

2 Lucie Lucie | E-mail | 19. ledna 2015 v 15:36 | Reagovat

U psů samozřejmě nevim, ale u lidí

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama