BX další varování

11. dubna 2011 v 18:34 | Andí |  POZÓR !
Jak lidi přicházejí o sny aneb bezohlední chovatelé

Právě jste se rozhodli pořídit si bordeauxskou dogu, pokud jste tak učinili je to nejspíš pro její nádhernou nekonfliktní, flegmatickou povahu a její krásný vzhled. Já a přítel jsme se pro ní rozhodli také, nutno podotknout, že její povaha sehrála hlavní roli, protože přítel měl špatnou zkušenost s plemenem typu bull (pokousal ho) a malé psy nemá rád, a BX se nám jevila jako ideální volba. Jediné, nad čím jsme se museli zamyslet bylo, zda si pořídíme štěně nebo dospělého jedince. Samozřejmě bez průkazu původu, chceme jenom mazlíčka a ne výstavní zvíře, tak proč zbytečně investovat do koupě štěněte s PP. Jak později zjistíme je to velká chyba.
Po dlouhém pátrání, jsme narazili na krásného pejska bordeauxské dogy bez PP. Brunovi byli tři roky a majitelé na něj neměli čas, tak jsme nakoupili krásnou výbavičku a vyrazili jsme z Prahy do České Lípy pro svého vytouženého pejska. Na nádraží nás vyzvednul pán (říkejme mu Josef), typický vesničan a vezl nás k nim domů. Cestou v autě jsme si povídali o pejscích, protože na fotkách s Brunem které nám posílal byl v pozadí bernský salašnický pejsek, ptali jsme se ho, zda ho vlastní. Pán nás ujistil, že mají pouze dvě BX dogy - fenku a psa. Pes byl syna a jeho přítelkyně, když se spolu rozešli neměli kam ho dát, slečna ho nemohla mít a syn byl pracovně vytížen a tak skončil u Josefa a jeho manželky. Na pejska ovšem ani oni nemají čas a jeden jim stačí, proto ho dávají pryč. Bruno je samozřejmě zdravý, "jen" lehce nevychovaný ale s tím se musí počítat.
Když jsme dorazili k domu pana Josefa uvítal nás hlasitý štěkot několika psů zavřených v boudě 20m2, lehce jsme se podivili, protože z toho co jsme četli a slyšeli od jiných chovatelů BX jejich psi prakticky nikdy neštěkají. Pan Josef nás ujistil, že je to jen počáteční reakce, nabídl nám ať se posadíme na lavičku a vypustil štěkajícího psa. Ihned poté co k nám přiběhl, se ohnal po mém příteli aniž by se přítel pohnul, že je něco špatně bylo víc než zřejmé. Zkusil chňapnout i po mě, zvedla jsem se a hlasitě jsem na něj křikla "fuj", pes couvnul a přikrčil jako by čekal ránu (takto reagoval pokaždé když někdo prudce pohnul rukou), když žádna nepřišla, ohnal se po příteli znovu a pak ještě jednou a to už ho lehce kousnul. Pro záchranu situace jsem vytáhla z batohu pamlsky a začala psa konejšit. Pamlsky mu moc chutnaly ale nepřestával vrčet na mého přítele a zkoušel to i na mě, ovšem já jsem ho vždy rázně usadila.
Předtím, než jsme si pro něj jeli, jsem byla upozorněna na problémy s klouby, které BX dogy často mívají, proto jsem se zaměřila na to jak pes chodí. Po chvilce pozorování jsem zjistila, že pejsek kulhá na levou nohu a celý zadek mu tím pádem ujíždí doprava, bylo víc než zřejmé, že má velké problémy s klouby. Po hodině soustavného cpaní psa piškoty a pamlsky jsem nabyla dojmu, že už "to mám na háku" v tu chvíli mi však piškoty došly a pes, když to zjistil okamžitě po mě vystartoval. To, že jsou jeho reakce nepředvídatelné, bylo víc než zřejmé.
Mezitím se pan Josef pomalu proříkával a podříkával a po dvou hodinách strávených v Kravařích jsme zjistili toto: Na Brunovi a fence BX vesele chovají, mimo to vlastní fenu bernského salašnického psa, která se po dobu naší návštěvy nacházela se svými devíti štěňaty v té samé boudě s uhlím odkud vyběhl Bruno. Lidé znalí už ví, že v té boudě žijí pes a dvě feny s průměrnou váhou 50 kg, lidé neznalí se to právě dozvěděli. Představte si ten šok, který jsme zažili když jsme toto zjistili. Byli jsme ujišťováni, že v zimě žije Bruno venitř v domě, je naprosto bezproblémový a nic neničí. Hned vzápětí mě čekal další šok, když jsem si šla umýt ruce a zjistila jsem že "vevnitř v domě" jsou jen holé vlhké plesnivějící zdi a shnilé dveře - bodejť by Bruno něco ničil.
Bruna jsme si domů neodvezli pro jeho nevyzpytatelnou povahu a zjevnou nemoc kloubů. Snad každý laik, který by toto zažil a viděl, by se v tu chvíli rozhodl raději pro čivavu, bohužel i můj přítel nabyl nejistoty a obav co se námi zvoleného plemene týče, naštěstí ale máme přátele, kteří nám pomohli naši jistotu získat zpátky a kteří nám poradili, tudíž jsme o svoje sny ohledně našeho budoucího psího přítele nepřišli.
Pokud jste se rozhodli si pořídit BX dogu, dobře zvažte co Vám přinese štěně bez PP. Vezmete - li v úvahu, že to může být potomek Bruna, který nemá vyrovnanou povahu (což není vůbec jeho vina, nýbrž vina jeho majitelů), nebo že je to štěně, které vyrůstá ve skladišti na uhlí či v ještě horších podmínkách, je velmi pravděpodobné, že bude nevyrovnaný, rovněž nemáte jistotu, že Vám vyroste opravdu BX doga a ne kříženec jiného plemene. Bruno není první ani poslední pejsek na kterém lidé chovají v šílených podmínkách, a pokud Vy sami nechcete mít doma takového Bruna, tak se rozhodněte správně a nepodporujte množitele, kterým nezáleží na zdraví jejich pejsků ani na vašem spokojeném společném soužití.
Z důvodu možné žaloby na ochranu osobnosti neuvedu konkrétní jména, jedná se však o manžele z Kravař v Čechách okres Česká Lípa, kteří nabízejí psa jménem Bruno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama