Dospívání

1. srpna 2009 v 22:38 | Magda Moravcová |  Začínáme s chovem
Dospíváme v muže, dospíváme v ženu
Doba dospívání je bezesporu období prověření vašich znalostí s výchovou nejen psa , ale většinou odráží i životní postoj a vztahy v rodině a hlavně k dětem. I majitelé úplně prvního psa lépe zvládají období puberty lépe, pokud je patrné u jejich dětí slušné vychování.

A naopak rodina , která mi přijede pro štěně s tlupou rozjívených a nezvladatených dětí, je ta co se bude celoživotně potýkat s nedostatkem autority u psa. Všichni to jistě z nějakého příkladu znáte-v takové rodině prostě vládne pes.
"hra" na honěnou
U psů v pubertálním věku , u velkých ras přibližně v rozmezí 6-10 měsíců se začíná projevovat uvědomnění si svojí síly-jak psychické tak fyzické. Já toto období pracovně nazývám období občasné hluchoty - to je to, když jinak 100% zvládnutý cvik (vzhledem k věku) najednou bezdůvodně pes neudělá. Nejčastěji přivolání, kdy pes zaujme polohu na bloku a nehne se ani po šišlavých povelech ani po výhrůžném tónu -prostě dělá hluchého a jen vyčkává jaká bude vaše reakce. Pokud po hodinovém nahánění se kolem čehokoliv (což z dálky vypadá jako pěkná hra) to vy jako páníček vzdáte - pes se postupně utvrzuje v pozici vedoucího a čím víc takových zkušeností nasbírá, tím větší asociál z něho vyroste.
Dokud je prcek malý a vy rychlejší je nutné ho vždy dostihnout a přivolájní dokončit a pejska i přesto pochválit. Pes i v pozdějším věku musí nabýt dojmu, že ho vždy dohoníte a popřípadě i potrestáte.
Také v tomto věku již začínají hlídat a tím reagovat na cizí zvuky, lidi , situace. Od štěněte jsme si brávala Alexe do práce, znal všechny mé spolupracovníky, naše kanceláře, ale když měl 8 měsíců a volně mi ležel u nohou, kolega se od stolu naklonil a s gestem rozmáchlé ruky mi chtěl něco zdělit - doteď nevím co, protože pes toto vyhodnotil jako ohrožení jeho paničky , vzálenost ke mně velmi blízkou, navíc rychlé gesto a zvýšený hlas a já ho v letu pohotově odchytla těsně přes dokončením "zákroku" . Na konci znělo jen prázdné cvaknutí zubů o sebe.
Od té doby mi pes sice leží u nohou , ale na vodítku a je v klidu pokud je zachována moje bezpečnostní zóna.
Pohlavní vyspívání
Pubertou u psů je myšleno pohlavní vyspívají,samci mohou na sourozencích nebo stejně starých psech zkoušet kopulační pohyby , začínají se neohrabaně zajímat o háravé feny a se svým dosavadním psím kamarádem si řečí těla domluvají, kdo že tady bude šéfovat. Můžete pozorovat vyzývavé postoje, ocas nehybně držený vzhůru, křížení se krky přes sebe atd.
U fen v tomto období přichází první říje, upevňuje se jí sebevědomí - např. moje fena boerboela začala hárat v 8.měsíci a i když si do té doby s dvouletou fenou hráli, po odhárání ji bere jako konkurenci a snaží se získat pozici vedoucí feny. Začala se zajímat o psy jako samce, nabízí se jim a vůbec koketuje všemi možnými způsoby. U fen je průběh vzdorovitého chování převážně mírnější a u některých si majitel ani neuvědomí, že ze štěněte je již fena na vdávání.
Chybami se člověk učí
Jediným osvědčeným receptem jak zvládnout dospívání je důslednost a vytrvalost z vaší strany. Rozhodně ne tvrdost a hrubost. Psi jsou v tomto období velmi vnímaví a budou si vaše neuvážené reakce dlouho (ne-li napořád) pamatovat. Jednou jedinkrát mi "ujeli nervy", když jsem chtěla trénovat radostné předvádění v kruhu výstavním a tak jsem u mladé bordynky přepnula na kovovém obojku na stahovací očko a fenu cukáním chtěla donutit zvesela poklusávat na úrovni mého kolene ( a ne půl metru za sebou) . Výsledek je patrný téměř na všech předvedeních této feny - jde si jen tím svým tempem a jen proto, že ona mi to dovolí, radostně by se snad předváděla s každým kromě mě, když se jí snažím za klusu přes obojek zvednout hlavu vzhůru-ona naopak vší silou zaboří čumák k zemi, až se dusí vlastním odporem.
Samozřejmě mě tento stav netěší a napříště se budu snažit namotivovat psa jinak , ale teď mi nezbývá než se neustále feně omlouvat za můj úlet. I když myslím, že mi to odpustila - vím, že nezapomněla.
Magda Moravcová
CHS Ballotada
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama