Jak vybrat chovatele a také správné majitele

31. května 2009 v 17:54 | Magda Moravcová |  Začínáme s chovem
Výběr majitele z pohledu chovatele a naopak
Chovatel vybírá majitele
Když už jsou štěňátka na světě nebo i daleko před tím než se tak stane, chovatel dá světu na vědomí, že se plánované spojení 2 určitých jedinců očekává anebo , že je již na světě. Mnoho chovatelských stanic (převážně zahraničních) má na svých stránkách sestavený dotazník pro nové zájemce o jejich štěně. Někdy se zdá, že jsou otázky kladeny velmi podrobně, ale z pohledu chovatele, který má své "děti" rád, se nelze divit.


Základem je rozlišení jestli pejsek bude určen na chov (breeding qualite), do rodiny(pet qualite) jako společník nebo popřípadě k výcviku. Na každou tuto kategorii se musí nahlížet trošku podrobněji a zaměřit se na převažující kvality u danného jedince. Je logické , že zvířata vykazující znaky vysoké kvality exteriéru, výborné povahy někdy i vyjímečné barvy, by chovatel rád viděl v rukou majitele , který plánuje další chov a prezentaci jeho CHS v tom nejlepším světle. Nebo u pracovních plemen, že vysoce nadané zvíře s loveckým a kořistnickým pudem by bylo škoda nechat pobíhat po dvorku , ale mohlo by excelovat na soutěžích určitého zaměření a jeho využití v praktickém použití (lov, služební výcvik, asistenční pes, canisterapeutický..atd.)
Ne vždy, ale převáže jsou i tyto štěňata odlišena pořizovací cenou a proto je na místě zmíněný dotazník. Solidním chovatelům by jistě nemělo být jedno, kde jeho pes stráví život, s jakými lidmi a v jakém prostředí. A tak si eventuálního zájemce tímto způsobem prověřují.
Dalším cílem je výběr majitele, který je naprosto připraven na to a to plemeno a jeho specifika.V budoucnu se dá takto vyhnou mnoha nedorozumění a "reklamacím" z hlediska neznalosti plemene a jeho potřeb. Např. kupovat jako dárek dítěti o věku 12 ti let jeho vysněné plemeno, které má v dospělosti 70kg je nesmysl, nebo že si snad nový majitel ani neuvědomil, že pejsek v bytě taky čůrá na drahý kobereček a požaduje vrácení psa chovateli. Příkladů je na stovky-každý jiný. Na jedné straně nešťastní majitelé, neméně šťastný pes a na konci chovatel, po kterém se požaduje řešení.
Sama již za léta zkušeností se setkáními a telefonátech s lidmi všeho druhu výběr eliminuji někdy již po telefonu, jindy po prvních pár minutách osobního kontaktu - jsou prostě lidi, kterým psa neprodám i kdyby platili zlatem. Např. po dotazu , jak pes snáší úvaz na řetězu….(velmi zažitá věc "hlídacího psa" u domku na vesnici) - přiznám se takové lidi bych nejradši prohodila zavřeným oknem, nebo když přijde vymóděná paní na kramflících (což se bojím, aby mi nezmrzačila psa, kdyby mu přišlápla packu) , v silonkách a oprašuje se ,jen co se pes přiblíží na metr -tak tady také bohužel nevidím to správné rozhodnutí mít psa. A pokud přijede celá rodina, hledám alespoň jednoho člena , který se chová podle mých přestav a kde bude mít pes vždy správný přístup, podporu a lásku. Opravdu to není jednoduché a nepřeji nikomu aby mu sousedé oznámili (v tom lepším případě), že tam a tam máte psa na řetězu - tápala jsem , že v těch končinách žádný můj odchov velkých psů nemám- a oni, ne ne-to je ten malinký bílý…bišonek frise. Tak to vás uzemní dvojnásob. Pejska jsem po vyjednávání odkoupila za plnou cenu zpět a skoro rok dávala psychicky dohromady.(majitel nesnesl aby si pejsek hrál s hačkami dítěte, že si je nosí do pelíšku…)
Ale teď pohled opačný:
majitel si vybírá chovatele
Zde za velmi nevyrovnaný považuji boj znalého , sympatického a výřečného chovatele a nezkušeného neinformovaného zájemce. Vše visí jen a jen na solidnosti chovatele. Ve většině případů se nový majitel dozví jen tolik, co mu chovatel zkrášleně řekne a netuší do čeho se vůbec řítí.
Odpovědi nejsou přímé, od některých dotazů je zdatně přesměrováno k vitríně s poháry a obrázky zachycující úspěchy, někdy nevidíte ani samotné rodiče, štěně si těžko budete vybírat z celého vrhu-ač vám to bylo slíbeno- a o vystrašeném chování štěňat nebo jejich bídném výživovém stavu nemluvě.
Jen krátce: první by si nový majitel měl sjednat schůzku daleko před plánovaným pořízením psa, načerpat informace ze všech možných zdrojů (internet jich nabízí maximum, klub, zahraniční CHS),nezávazně navštívit více chovatelských stanic, sami sledovat jaký vztah panuje mezi psy a chovatelem, jaký život vůbec eventuální rodiče pejska žijí, ustájení, podmínky pro odchov, jejich kondici a povahu. Nebát se ptát na cokoliv související se zdravím plemene-genetické predispozice k některým nemocem, vadám, rentgenům kloubů, EKG., poskytované garance chovatelské stanice ,a další a další věci, co vás navedou tím správným směrem.Trvat i na písemné formě doložení -nechat si ukázet rodokmeny, pod jakou garancí chovají, cerifikáty, potvrzení o zkouškách, o bonitaci, rtg.-pokud tyto materiály nenajdete na jejich webových stránkách. Když se setkáte s odpovědí typu, že rtg. nedělám , protože se bojím o zdraví svého psa , že narkóza je risk a že pes ve svých čtyřech letech nikdy problémy s chůzí neměl , nebo operují ukázkovým příkladem, že po negativních rodičích také jsou genetické vady kloubů, nebo že si posutzovatel rtg. na něho zasedl a jen likviduje (na něčí příkaz) špičkovou konkurenci do chovu atd. - doporučuji prchat.
Nikdy si nemůžete koupit 100% jistotu , ale máte možnost svým zájmem (vlastně nezájmem) zvýšit procento eliminace těchto vad. Čím víc bude takových nových majitelů, tím více budou muset omezit svůj "chov" lidé, co mají co tajit.
Magda Moravcová
CHS Ballotada
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pupule Pupule | E-mail | 10. června 2009 v 9:30 | Reagovat

Zdravím....s paní Moravcovou jsem si psal ohledně bordinek asi před měsícem. A před týdnem jsem si přivezla z Brna 10ti měsíční feňuli borďáka Amy :) původní rodina ji nemohla již mít - rodinné důvody.a náhodně jsem toto zjistila.Máme ještě doma 1,5 starého pitbulíka Píťu 8-) (útuláčka, kterého máme 4tý měsíc).No jsou oba báječný,nejdříve po sobě šli,docela ve zlím,ale pak pochopili, že jestli se nebudou kamarádit tak, že bud epěkně zle doma ;-) no a teď pijou z jedné mističky,vylizujou si navzájem sliny z tlamek,spinkaj na jedné dečce a lítaj hezky venku.Jsou úplně suprácký..akorát Píťa je na ní trochu divokej.Jinak první 4 dny jsem byla vyplašená ale už je to super,poslouchá celkem naslovo...už začíná chápat, že u mě není jen na prázdninách ale, že musí fungovat. :-D Jinak kdybyste konali(y) nějaký sraz tak se rááda zůčastním i s Amynou ;-) tag páá Olča

2 Xena Xena | 21. února 2010 v 18:54 | Reagovat

DKK je vývojové onemocnění kyčelních kloubů (nikoliv vrozené) s polygenní dědičností (podílí si na ní více genů). Projev fenotypu, tj. toho, jak bude kloub vypadat, je dán interakcí genetického podkladu (plemenné předpoklady – koeficient dědičnosti, stavba kloubních struktur, velikost svalové hmoty) a faktorů vnějšího prostředí (např. výživa, fyzická zátěž, obezita, rychlost růstu, atd.).

Z tohoto výkladu se můžeme krok za krokem věnovat jednotlivým oblastem, které ovlivňují vznik DKK u Vašeho pejska:

1.      genetika

2.      výživa, obezita

3.      fyzická zátěž

4.      a také věk AT v době rentgenování

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama