Socializace, odčervování, očkování

26. dubna 2009 v 10:34 | Magda Moravcová |  Začínáme s chovem
Socializace, odčervování, očkování
Odčervování provádím od 3.týdne a poté každých 14 dnů, co jsou štěňata doma a pohybují se mezi větším počtem psů. Všechny výkaly z trávy, pročůrané hobliny a jiné podestýlky okamžitě uklízím do igelitových pytlů nebo plastových popelnic a řeším odvozem do sběrného dvora.
Boxy a všechny prostory k ustájení pravidelně desinfikuji.

Také se v tomto období snažím minimalizovat návštěvy výstav a všech hromadných psích akcí a to z důvodů přenosu nemocí , zvláště virových, které jsou mezi tisíci psy na jednom místě lehce přenosné. Nejednou jsem z podzimní akce "přinesla" domů psincový kašel a do 14 dnů od návštěvy výstavy to postihlo celý psí arsenál. Naočkované psy jen slabě, ale mladé v plné síle virózy. A to je ten nejméně vážný případ.
Očkování:
Jen krátce se zastavím u tohoto tématu. Vakcinační schéma uvádí výrobce a určitě vám ho osvětlí váš veterinář. Já očkuji mezi 6.-7. týdnem , další v .9.-10. týdnu popřípadě za další měsíc i se vzteklinou. U svých psů se mi osvědčila i vakcinace proti psincovému kašli.
Štěňata právě v době odstavu od matky a mezičase mezi prvním očkováním ( a vytvoření protilátek) jsou nejvíce náchylná k různým onemocněním. Imunita získaná z mateřského mléka již slábne a nová ještě není vytvořená. Opravdu ten výstavní titul za toto nestojí.
Z vlastní zkušenosti vím , že nejvíce času si zaslouží přiblížení pojmu socializace.
Vtiskávání a socializace:
Tady bych apelovala na maximální možnou péči v této oblasti . Startovací období do 7. týdne je bezesporu nejdůležitější pro správný rozvoj vyrovnané povahy psa. Pejsek je v tüt odobu u chovatele a tudíž je to jen na vás. Já osobně volím včasné seznamování s cizími zvuky, lidmi, předměty, s dalšími dospělými psy , učím je pravidelnému režimu venčení , krmení, her a odpočinku. Ač jsem výše psala, že se sama snažím v tomto období výstavy omezit, naopak se nebráním návštěvám a tím i kontaktu štěňat s cizími lidmi (opět ale nedovolím návštěvy z tzv.velkochovů a nebo jen za přísných podmínek).Socializace plynule navazuje na období vtiskávání a zahrnuje vše co psa učiní společensky začlenitelného do životní cesty, kterou ho chceme vést.
Pár příkladů: štěňatům pouštím rádio, sem tam navodím úplně cizí zvuk a mezitím je chválím, hladím nebo krmím, může to být vysavač, sekačka na trávu, zesilování a zeslabování rádia či televize, procházení tmavou chodbou po dlažbě, linu nebo klepnutí do tabule plechu.Za automatické pokládám hlazení, chování, polohování štěněte, cestování autem, pobyt v přepravce, prohlídka tlamičky, uší a další a další nacvičování prvků, které se jistě budou v dalším soužití hodit. Samozřejmě že se někteří poprvé leknou, zastaví nebo couvnou, ale po pochvale a opakování se s tímto štěňata velice rychle srovnají a nereagují nijak negativně. Mají totiž v tomto věku mnohem lepší vstřebávání podnětů , které dávají základ vzniku podmíněným a nepodmíněným reflexům. Alfou i omegou všeho našeho konání je předevší bezmezná důvěra, kterou si s každým jednotlivým štěnětem musíte vytvořit. Nejde zde nic nahrát,nesmí vám nikdy ujet nervy a tím štěně zradit , musí to být prováděno s láskou a citem. Bohužel , ne každý tuto schopnost a trpělivost má a už při odběru štěněte je to na jeho chování znát. Tento deficit z ošizené socializace je buď jen těžko napravitelný a vyžaduje zdlouhavou systematickou práci zkušeného psovoda nebo se s ním pes potýká celý život.
Pokud si přijedete pro štěně a je zjevné, že není mezi chovatelem a vrhem žádný vztah, že štěňata dosud neopustila prostor 3x2m kotce, že se za prahem branky přitisknou k zemi a nejsou schopni kroku do neznáma, nebo při vzetí štěněte do náruče se do vás křečovitě zatne
, plus další a další nepřirozené projevy chování , bych silně zvážila koupi nového člena rodiny z těchto podmínek. Štěně neocení ubykaci za statisíce a dlažbu z mramoru (to je jen na ohromení nových zájemců) , ale jistě bude naprosto štěstím bez sebe za teplo, kvalitní pravidelné krmení a maximální kontakt se svým člověkem-chovatelem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama