Jak uchovnit naprosto vše...

26. dubna 2009 v 16:28 | Magda Moravcová |  Chov a zdraví
Ani nevím přesně kde začít a kde tomu udělat konec, ale už prostě nechci jen přihlížet a mlčet , tak jako drtivá většina lidí, co si říkají chovatelé na úrovni nebo milovníci psů atd.
Uvedu pár příkladů jak chovat úplně na všem a jak se tímto vysmívat poctivým lidem, co se snaží být zodpovědní za svoje odchovy.

Ač je to v tuto dobu zhola nemožný úkol a práce pro budoucí desetiletí a tak zatím tito lidé mohou zodpovídat jen za jím vlasněné zvíře, ať chovná fena nebo krycí pes, popřípadě jeho výběr.
Jela jsme jako doprovod s kamarádkou na oficiání rtg. DKK feny , veterinář zhotoví snímek kyčlí a po chvíli řekne- hrůza, to ani nikam neposílejte, to jsou vyhozené peníze -tak říkám kamarádce, když už je fena v narkóze, udělej jí i lokty, ať máš alespoň tady jistotu -souhlasila a pořídil se snímek, výsledek-levý loket, těžká dysplazie s úlomky kostí a doporučení lékaře k včasnému vyjmutí . Závěr : jedna přední končetina o.k.Ale i přesto jsem kamarádku poprosila o zaslání snímku k vyhodnocení a tím zanesení do statistiky.
I když na druhé straně jsou výsledky rentgenů kluby tajeny a nikde nezveřejněny - jak se má zájemce o plemeno předem informovat o výsledcích ? Na své stránky uvede rtg. u zvířat jen s těmi prodejnými -pokud vůbec.Zájemci řekne, že klouby jsou dobré a pak až s obržením PP vidí krásné 3/3 -ano, ve škole to je známka Dobrá, ale ne pro stav kloubu krerý by si někdo předem přál mít. Stupeň 4. se pro jistotu ze známosti (nebo z moci klubu) neuvede vůbec.
Ano, řeknete si, že je takových spousta - ale proč?To snad stále bude na toto doplácet nový majitel , co má informace jen od milého chovatele a s investicemi za léčení a preparáty nevalného účinku dá desítky tisíc k pořizovací ceně molosa? A smát se mu budou hned po zavření dveří? Štěně kamarádky bylo koupeno s tím, že matka je zdravá, rtg. se u ní nikdy nedělal a žádné potíže nemá.Jaké bylo naše udivení, když jsme dohledali, že matka štěňat byla rentgenovaná v 15 ti měsících s výsledkem DKK 4/3 a , jak jsme se dozvěděli později od majitele, byla inzerovaná k prodeji jako perspektivní do chovu ze neodolatelnou cenu 10 tisíc, z důvodu omezování chovu. No, nekupte to…Nový majitel prý o tomto nevěděl, fenu takto koupil v 16ti měsících a v dnešní době má za sebou asi 2-3 vrhy se psy s DKK 2/2, 2/3 a chystal se nakrýt psem s 3/3- to prý po zjištění této skutečnosti přehodnotí, ale není snad na místě přehodnotit změnu matky? Fena byla na doporučení prodávající uchovněna v klubu málopočetných dog.plemen psů, kde do nedávné doby nepožadovali výsledek rtg. DKK do chovu, ač jim to ukládá za povinnost chovatelský řád FCI, kde již v preambuli se píše, že do chovu se nesmí používat zvířata se zjištěnou dysplazií těžkého stupně(což 4. stupeň je) , mimo jiné vyjmenované poruchy a nemoci a pod kterou to garancí chovu se schovávají všechny kluby. Nutno podotknout, že zodpovědnost za dodržování Mez. chov. řádu přebírá smluvní země a v ní zastupující orgány (ČMKU). O etice chovatelů ani nepíšu -ta prostě není.(netýká se cca tří co znám - a to nevím, jestli jsem počet nepřehnala).
Tuto skulinu a benevolenci využil nejeden vážený chovatel, kterýžto zjistil po rtg. , že jeho super fenka má DKK 4/4 a tudíž by se nevešel ani do loňských kritérií chovu Moloss klubu ČR.
Tudíž se takový chovatel registruje v KMDPP , tam si splní jen tu výstavu či bonitaci - přeregistruje zvíře do chovu tam, ale šup zpět do prestižnějšího klubu MC a tam ( protože se chovnosti mezi kluby MUSÍ!! akceptovat) si nechá vystavit krycí list a chová až do smrti svého zdravého zvířete.
A nebo se uchýlí do klubu bez hranic zvaného UCI, kde se vesele chová po rodičích s 4/4 na 4/4-ale to jsem psala nedávno. Psala jsem o vyjádření nadřízených orgánů i Ústřední komisi pro ochranu zvířat ( a ač to má v názvu , téma k řešení bylo asi málo zajímavé) a na dalších 10 pověřených míst, ale bylo mi jen 1x odpovězeno, že tím, že není UCI pod FCI , tak bohužel…Tak nevím, jestli neplatí pro všechny stejně zákon na ochranu zvířat při chovu , kde toto jednání je kvalifikováno jako týrání chovem. Takže nejen chovatelka v UCI , ti co obešli uchovnění přes KMDPP i ti co se rozhodnutím klubu zařadit do chovu DKK max. 3 .stupně, a zvířata se 4.stupněm "nechají dosloužit" , jasně porušují zákon -tím, že je v chovu využívají. Reakcí na článek o UCI byla spousta (přečtení jen na webu www.cz-pes.cz/ballotada přes 89 tisíc) našli se i protiútoky na FCI samotné a praktiky v něm a já osobně ho nemám proč obhajovat -protože mě systém vedení nepřesvědčil o tom, že jim jde o psy, ale spíše o členské poplatky .Ač je vše v samotných lidech - nejde jim prostě nechat volné ruce a pravidla chovu (zvlášť týkajícího se zdraví a povah) musí být pevně stanovena a hlavně dodržována.
Jak k tomuto má přijít např. majtelka zmiňované feny, co jí zbyla jedna noha zdravá a další výdaje v dohlednu. A mnozí další tímto systémem postižení majitelé .
Další oblíbenou výmluvou chovatelů je, že narkóza pro jejich zvíře je velice vážný zásah do zdraví a tudíž nebudou riskovat "zbytečnou" zátěž na rtg. A přeci dosud jejich zvíře ani nezakulhalo, nakonec význam rentgenování úplně zbagatelizují a vytáhne se jeden příklad za všechny o nějakém poškozeném zvířeti. Nebo , že pes má klouby super, ale že se u snímkování pohnul a tím má tu čtyřku… Běda ale kdyby fena s bříškem jako balón začala mít problém při porodu - to ve vidině ztráty již teď propočítaných zisků- leží fena v narkóze na císaři, riziko neriziko.
Nebo zase pro změnu ze sebe udělám poctivého chovatele tím, že na doporučení chovatele ze sousední země se nechám nasměrovat k veterináři, kde jsou nuly nebo jedničky jistotou.
Toto se mi stalo, když jsem na výstavě oslovila tohoto majitele 2 krásných chovných psů a ptala se na rtg. a opět s předtuchou potencionálního platiče krytí mi bylo toto nabídnuto.(děkuji, ale tím krásné výsledky rtg. jeho psů jaksi přestali mít pro mě cenu).
A podle nejnovějších obdržených informací je možné získat v téže zemi posudek DKK na základě vyšetření sona. Tak to už mi hlava nebere vůbec.To by se mělo prosadit všude-sono přijde max. na 300kč a DKK i DLK s vyhodnocením na 10x tolik.
Vím, že to nejsou jen bordeaux. dogy, že se toto děje téměř všude, ale jak je tedy možné , že solidní zahraniční chovatel může garantovat zdraví svých odchovů s klidným vědomím?
Asi tím, že podmínky do chovu jsou již mnoho generací zpět na hony vzdálené našim- které vlastně nejsou žádné.Na jejich webech najdete nejen snímek i výsledek rtg. DKK i DLK, EKG a všeho, co by bránilo zdravému životu psa.
Nedivím se, že na většinu odchovů z ČR je hleděno přes prsty a případný import může v domovském cvičiti či klubu majiteli způsobit potíže - mají na tento názor plné právo.Chov v ČR totiž negarantuje vůbec nic, jen se ale příjemně přizpůsobí prodejním cenám danného plemene za hranicemi ĆR. Tam se převzetí něčeho ze zahraničí hodí. Ano, nejsem proti, ale se vším všudy - i se zodpovědností za své dílo.
Když už jsem nakousla prostředí výstav, nejde nezmínit, že i rozhodčí mají nemalý podíl a vliv na situaci v chovu. Provázanst s kluby prostě je a bude a směr jakým by si vedení přálo vést plemeno není zrovna o zdraví. Čím dál víc se zvířata ženou do obrovských monster, kdy nepoznáte psa od feny a pes vypadá jako poník, k dokonalosti se přidá 10 kg tuku a šampion je na světě. Pes odfuní 2 minikolečka v kruhu a pak vidíte toužebné pohledy majitele, které háže na rozhodčího o zastavení posouzení pohybu, protože v dalším kole by pes zkolaboval nebo kulhání by již, i přes podané tlumící léky , bylo znát a tudíž by přeci nevyhrál.
Ještě že je pár rozhodčích , co ocení a kladou důraz na ničím nebržděný pohyb, radostný projev a vůbec vše, co má vlastě i laikovi výstava nabídnout z pohledu diváka.
Nemyslíte, že za 900,- výstavního poplatku by jste měli mít větší prostor pro prezentaci svého zdravého psa? Nejen jedno kolečko, do rohu a zpět , minutka statika a šup další na řadu ? I přes neustálé zdražování všech poplatků pořadatel přidělí (v rámci úspor) na jednoho rozhodčího k posouzení 70-80 psů a to má co dělat od 9.30-14.30 aby to stíhal.
Všude panuje nervozita, neklid a spěch - přitom je akce prezentována jako vrcholný kynologický svátek. Zajeďte si někdy na oblastní či krajskou výstavu a zjistíte ten propastný rozdíl v atmosféře. A přitom budete mít naprosto stejného rozhodčího jako v našlapané výstaví hale.
Příklad ze zahraničí je opět k zamyšlení. Pes , který má vysoký stupeň DKK, DLK prostě nikdy šampion nebude - a asi ví proč. Ono to totiž pěkně vypadá při inzerci a lákání nového majitele , a to se potom pod spoustou lesknoucích pohárů téma od zdraví lehčeji odvádí.
Krása má být ruku v ruce se zdravím a ne na jeho úkor.
Moravcová Magda.
www.cz-pes.cz/ballotada
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Iveta Iveta | E-mail | 1. června 2009 v 14:25 | Reagovat

Dobrý den,
už téměř dva roky uvažuji o koupi bordinky a právě kvůli těmto věcem, o kterých tu píšete, jsem se zatím nerozhodla pro žádnou z chovných stanic a můžu říct, že mi hovoříte z duše! Já jsem vážně ráda, že jsem na váš článek narazila a třeba mi poradíte. Chtěla bych fenku vážně chovnou, bez zdr. potíží, které bychom mohli ve štěňátcích roznášet. Vím, že mi rozhodování trvá dlouho, ale jsem z těch zodpovědnějších chovatelů. Když by to šlo, napište mi. Děkuji Iveta

2 Goro Goro | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 0:26 | Reagovat

Dobrej blog

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama