UCI x FCI

17. března 2009 v 18:28 | Magda Moravcová |  Chov a zdraví
UCI x FCI aneb moje první účast na MVP pod "garancí " spolku UCI

Ráda bych se podělila o mé skromné postřehy z první a poslední účasti na výstavě pořádané UCI - dne 5.4.2008 v Rokycanech. Jedním z důvodů vypravit se na tuto akci přes celou republiku bylo, že mělo být plemeno Boerboel , které vlastním,
"Mezinárodně uznáno" zahraničním rozhodčím , ač je tato rasa v celém světě zařazena mezi národní plemena.

Vše proběhlo během výstavy, kde se předvedlo několik jedinců tohoto plemene z členů UCI a na tomto "vzorku" se rozhodlo o jeho povýšení na MEZINÁRODNĚ UZNANÉ PLEMENO - samozřejmě jen v rámci UCI spolku.
Do té doby jsem neměla nijak zvlášť vyhraněný názor na chod tohoto klubu a proto jsem chtěla na vlastní oči , jako účastník akce, posoudit rozdíl mezi klubem UCI a FCI. Proto jsem předem přihlásila 2 své psy na tuto výstavu.Tímto jsem se nijak netajila a proto také ihned po příchodu mi bylo ze strany "ředitelky" Řapkové jasně dáno najevo , že pokud budu snad dělat nějaké problémy, na příští výstavu mě nepřijmou. Což jsem se musela v duchu smát - investovat několik tisíc rozhodně umím lépe i účelněji a další účast jsem nikdy neplánovala . Bylo vidět, že obavy z jejich strany tu panují a pohledy na vetřelce z FCI jsem cítila celou dobu.
Pomineme -li organizační chaos, neskutečně hodin než budete posouzeni...vystavovatelé kteří nejsou označení katalogovým číslem a tudíž je jim anonymita zaručena... hrubá neznalost standartu a výstavního řádu od samozvaných rozhodčích...zadávání "nejvyššího" titulu UKCIB v každé posouzené třídě......hysterické záchvaty paní rozhodčí u kruhu č.2.....přepisování posudků a diplomů....rozdávání nevyplněných karet s obdrženým titulem.....posouzení a bonitování (a vůbec sama protizákonná účast) kupírovaného jedince....reprezentativní vzhled a vystupování ředitelky výstavy v károvaných papučích na přezku....bonitace zvířat agresivních, bázlivých, s nejvyšší dysplazií ....neodpovídajícího věku přípustného do chovu….dodatečné vystavení průkazu původu i 2 roky zpětně (co byl původně pes koupen jako bez PP-po rodičích s PP , ale neuchovněných pro DKK 4/4)...TAK OPRAVDU NENÍ ŽÁDNÉHO ROZDÍLU MEZI UCI A FCI !
Je to neskutečné , alarmující a trestné. Klub bez kontroly se rovná klubu umožňující podvody, machinace a podávání lživých informací novým neznalým členům. Neříkám, že se tam nenajdou slušní lidé -co svůj chov směřují s nejlepším svědomím k lepšímu, ale drtivá většina "chovatelů" se stáhla do UCI z důvodů nemožnosti uchovnit svého psa u klubu pod garancí FCI- ať již pro povinnou zkoušku z výkonu, těžký stupeň dysplazie, agresivitu, bázlivost nebo jinou hrubou vadu ve standartu. Takže ono to papírování , evidence a omezení v chovu DKK , kontroly vrhů, zveřejnění vad a kladů má svá důležitá opodstatnění.Tedy alespoň pro poctivého chovatele. A dávat jako jediný kladný příklad, že PP mají štěňata vystavený už při přebírání od chovatele, je velmi slabý základ fungování . Zvláš´t, když jej nový majitel v následujících týdnech na nic nepotřebuje .

Pár příkladů:
chaos = cílené neposkytování informací . Na UCI výstavě se nelze absolutně orientovat - vystavovatelé nemají čísla, dohlašování v den výstavy a tím pádem neexistující žádný veřejný záznam,kdo že je to v kruhu .....obdržené známky a ocenění žádná vedoucí kruhu pro diváky a ostatní chovatele nikam nepíše -tudíž jsou asi tajné. Zadávání známek v třídě mladých Velmi nadějný a současně dostat JA (CAJC) - dost netradiční...u plemene rottweiler v třídě mladých vítěz dostal známku -Výborný 1, UKCIB!! A následně byla majiteli doporučena bonitace , ale protože neodpovídal pes věkem a hodilo se inkasovat od laiků 600,- za bonitaci, tak se posudek i diplom přepsal na třídu otevřenou...tím pádem má toto plemeno 2 vítěze třídy otevřené a 2x UKCIB....Mimoto si majitel bonitovaného psa mohl nadiktovat jeho posudek sám...to není chaos..to je prostě UCI a jeho odpovídající úroveň chovu, výstav , rozhodčích a vedení jako takového.
Takový získaný titul nemá absolutně žádnou váhu, už vzhledem k počtu zúčastněných psů. Na celé výstavě cca 120 zvířat - což je tak 200 x méně než běžný počet na MVP u FCI a také o tolik víc je hodnotnější získaný titul v takové konkurenci.
Slušný chovatel to asi nevnímá, ale ti ostatní toto mají předem zkalkulované a jen čistě obchodují s lidskou neinformovaností a nezkušeností.
Jinak není možné že tento spolek umožňuje chovat na nemocných zvířatech a "chovatelé" si na tomto založí svou image.
Jasný příklad je chov Boerboela v UCI , kde si chovatelka buduje odchovy na 2 jedincích s DKK 4/4 (Gelius from South Africa ,Burbul Haus Barbara) a absolutně si nechce, i přes upozornění připustit ,že je to trestný čin kvalifikovaný jako týrání chovem. Výsledky její práce bylo možné vidět na této výstavě , kde se z jejího odchovu předvedl vrh, kde nejeden mladý pejsek měl problémy s běžnou chůzí - nehledě nato, že jeden byl jasně postižen nevyvinutým nebo deformovaným kyčelním kloubem. Toto štěně je odsouzeno k doživotní bolesti a vysvobozením bude jen totální endoprotéza , kterou mu nejspíš nikdo nedopřeje.
Paní Řapková , jako vedoucí tohoto spolku si je této skutečnosti vědoma -ví, že oba jedinci mají DKK 4/4, ale zjevně ji to nezajímá. Totéž platí o povahách - na výstavě bylo k vidění strachu a agresivity až až, ale vesele se za 600,- zbonitují a další a další věci , které se nedají slučovat se zájmem o zdraví a zlepšení plemene . UCI jako klub , který vezme do chovu úplně všechno, naprosto ztrácí možnost uznání a vážnosti jiných klubů -natož FCI. Nedostatky se najdou všude, ale tady je nepřehled a neposkytování informací udržovaný cíleně .
A lituji laiků, co se nechali nachytat na inzerci štěněte s průkazem původu a takto dopadli.
Vše je jen a jen o lidech a je na každém z nás jakou cestou se v našem milovaném koníčku vydáme.
Je to styl života a smýšlení a není zde možné hodnocení za 5-10 let, ale za takových 20 a více , kdy si chovatel pečlivě vybere vhodné a zdravé jedince k chovu už musí být postaven dobrý základ pro jakékoliv plemeno. Kdo nemůže tomuto obětovat vše potřebné, ať raději v kynologii na nejvyšší úrovni působí jen jako divák.
Magda Moravcová
CHS Ballotada
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama