Giardióza

26. března 2009 v 21:02 |  Chov a zdraví
Giardióza
Původ: Giardióza je onemocnění, které způsobuje prvok Giardia lamblia. Vyskytuje se na celém světě, nejvíce bývají touto chorobou postižena štěňata.
Tato nemoc se vyskytuje i u volně žijících nevakcinovaných koček a je přenosná na člověka.

Prvok Giardia lamblia se vyskytuje v tenkém střevě jedince, kde se přichytí na povrch sliznice a tam parazituje. Jejich vylučováním trusem vede ke kontaminaci okolí a po jejich pozření jiným živočichem čí člověkem se uzavírá jejich životní cyklus.
Způsob nákazy: Zdrojem nákazy je ve většině případů voda a výkaly kontaminovaných zvířat. K nákaze dochází perorální cestou, tedy pozřením. Pozřené cysty se v trávicím traktu mění na trofozoity, které pak parazitují na sliznici tenkého střeva. V tlustém střevě dochází k opětovné přeměně na cysty, které jsou vylučovány výkaly, které jsou pro okolí opět infekční.
Příznaky: projevem nemoci je průjem různé intenzity, kašovité až vodnaté konzistence, který může být s příměsí hlenu, a následkem toho dochází k hubnutí. Dalším projevem mohou být kožní potíže, plynatost, křeče v horní části střevního traktu nebo alergie na potravu.
Léčba: Onemocnění může diagnostikovat pouze veterinární lékař na základě vyšetření trusu. Ten pak navrhne vhodnou léčbu, která spočívá v podání přípravku proti tomuto onemocnění. Kromě léčby je důležité i ošetření okolí, neboť cysty giardií jsou poměrně odolné a dokážet přežít v pitné vodě, půdě nebo třeba i na stěně výběhu několik týdnů. Určitou roli může hrát i létající hmyz (mouchy, atd.), který roznese infekci po vzdálenějších boxech. Důležité je provést nejprve mechanickou očistu (odstranit nalepený trus, nečistoty na stěnách výběhu), omýt a zdezinfikovat krmné misky, napáječky, předměty, které přicházejí do styku.. Teprve potom provést dezinfekci pomocí jodových a chlorových přípravků rozpuštěných v teplé (nad 65°C) vodě. Prognóza je při správně provedené léčbě a asanaci prostředí velmi dobrá, samozřejmě za předpokladu, že hygienickými opatřeními v kombinaci s plnohodnotnou výživou zabráníme recidivám. U zvířat dospělých, která žijí v dobrých hygienických podmínkách je nález giardií ukazatelem snížené imunity z jiných příčin (stres, častá reprodukce, jiné onemocnění, aj.). vhodným přípravkem k tomuto účelu je přírodní preparát Yuccan značky Farmadiet Group. Jeho hlavním účinkem je schopnost ničit vegetativní stadia i spory Giardie lamblie.Za tuto funkci vděčí tento preparát své hlavní složce - extraktu z pouštní rostliny Yucca sidigera.

Yuccan 60tbl

Yuccan, doplňkové krmivo pro psy v tabletách, obsahující extrakt z Yucca sidígera obohacený o oligofruktosacharidy. Vyživuje a reguluje zdravý stav zažívacího ústrojí psa tím, že normalizuje funkci střev a prospívá vylučování toxinů z jeho těla.

Yuccan působí na Giardia Lambia - prvoka nacházejícího se v oblasti dvánácterníku a lačníku, který způsobuje psům závažné průjmy s velkou tendencí k recidivě a vyvolává prasknutí jeho buněčné membrány a smrt. Rovněž snižuje riziko křížového přenosu ze psa na člověka tím, že eliminuje cystickou formu tohoto parazita (antiprotozooický účinek). Extrakt z Yucca sidígera vedle antiprotozooických účinků vzhledem k vysokému obsahu saponinů má i velkou antioxidační schopnost díky obsahu resveratrolu. Navíc způsobuje zachycování čpavku a omezuje tak pach moči a těkavých složek exkrementů psa.
Oligofruktosacharidy mají probiotický efekt na regulaci zažívajícího ústrojí psa, protože působí na jeho střevní flóru. Napomáhají množení endogenní a blokují vznik flóry patogenní, což má za následek zvyšování imunitní reakce proti infekcím a omezování průjmů. Vzhledem ke všem těmto účinkům je Yuccan nepostradatelným doplňkem výživy vašeho psa.
Složení:
extrakt z Yucca sidígera (30%), laktóza (20,73%), mikrokrystalická vláknina (15,77%), oligofruktoza (13,51%), fosforečnan vápenatý (11,26%), kukuřičný škrob (9,0%), koloidní křemík (1,8%), stearan hořečnatý (0,9%)
Krmný návod:
1/2 tablety denně na každých 10kg váhy psa

Prevence: Nejlepším způsobem prevence proti tomuto onemocnění je vakcinace.
Očkování: První očkování se provádí u štěňat od 6 - 8. týdne věku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Wu-ti Wu-ti | Web | 13. dubna 2009 v 16:37 | Reagovat

Fuj, snad náš hafík něco takového nedostane.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama