co předchází krytí

17. března 2009 v 18:24 | Magda Moravcová |  Začínáme s chovem
Předem musím zmínit, že splněním posledního bodu k uchovnění vaší feny (ať je to výstava, rentgen, bonitace, zkouška atd.) vaše chovatelské aktivity nekončí, ale naopak právě začínají .Před krytím je nutné přihlédnou ke spoustě okolností, které ovlivňují samotný průběh krytí se zdárným zabřeznutím a porodem optimálního počtu štěňat (vzhledem k plemeni - ne zbožnému přání chovatele).


Psychika feny v době celého hárání a určení správné doby krytí hraje velmi důležitou roli , kterou začínající chovatelé podceňují.Už není na místě se spolehnout jen na chování sousedovic oříška za plotem a rádoby vstřícnému chování feny , které má za následek "šup do auta a hurá na krytí". Ona první svolnost feny ke krytí vůbec neznamená, že fena je schopná zabřeznout. Nemohu zde uvádět podrobný popis všech fází, ale ráda vás nasměruji ke zdroji informací , a to je nedávno vydaná kniha Průvodce psí reprodukcí autorů Romana a Renaty Kvapilových a odborné konzultace v oboru reprodukce u MVDr. Aloise Lázničky, kde jsme novými klienty.
Jako jeden z problematických příkladů mohu uvést krytí mé první feny bordeauxské dogy, kde jsem s fenou absolvovali 2 x vyšetření hladiny progesteronu v krvi, určili ideální dobu krytí, úspěšně nakryli ( pro můj klid obden překryli) a fena porodila 1 zdravé štěně. Následné krytí s tímto psem nezabřezla a po změně jiného krycího psa opět nezabřezla. Všemu předcházelo vyšetření, ochota ke krytí, 100% zdravotní stav obou zvířat - navenek se vše zdálo v pořádku .
Až na jeden zcela důležitý stav a to, že fena v cizím prostředí (ač krytí chtivá) byla ve stresu, mírně zadýchaná, uši složené vzadu - prostě z mého pohledu nebyla v pohodě jako vždy.
Tyto stresové stavy u fen v drtivé většině případů mají za následek omezení nebo zastavení ovulace a tím mnohem menší šanci na zdravé plné vrhy,které chovatel od své feny očekává.
Neříkám, že jediné , ale pro mě osvědčené řešení jsem našla v požádání krycího psa, aby přijel na krytí k nám domů a fena tím pádem byla v co největší pohodě. Výsledkem tohoto krytí byla 3 štěňátka a následný vrh 7. Fena sice v době svázání mírně znejistěla, ale po samotném aktu již odpočívala v klidu ve svém pelíšku a tudíž ji nečekala ještě dlouhá cesta autem a stejně tak dlouhý stres.
Dále se držím pravidla, že feně v době hárání nijak razantně neměním zavedený denní režim, krmení, zatížení , ale spíš naopak ji trošku "šetřím".
Dalším příkladem kdy fena jindy s plnopočetnými vrhy porodila jen 3 štěňata bylo v době, kdy jsme kryli po 1100 km cestě a vše bylo zřejmě uspěchané. Tady bych opravdu doporučila majiteli feny, aby si zajistil v místě krytí nocleh a přijel s fenou o den dva dříve a tím ji dal čas na aklimatizaci a odpočinek před samotným krytím. Jistě se to při takovém značně nákladnějším zahraničním krytí vyplatí. Jistě se i toto dá spojit s menší dovolenou a poznáním nových zemí.
A pro tentokrát poslední příklad nezabřeznutí feny uvedu , kdy krytí i překrytí proběhlo v pořádku, ale pes byl tou dobou v léčení antibiotiky a toto jsem se dozvěděla až na místě.
Dnes jsou již na trhu léky , které na toto vliv nemají nebo jen velmi malý, ale přeci jen to bylo v dobách mého začátku chovatelství a velký výběr nejcitlivějších léků nebyl.
I přes to, že těchto několik příkladů by mohlo začínajícího chovatele odradit, není to mým záměrem, ale naopak budu ráda, když se jim díky znalostem vyhnete a dočkáte se krásných potomků od své chovné feny . V mém případě bylo pár neúspěchů zanedbatelným procentem v porovnání s tím, kdy vše probíhalo v naprostém pořádku a nyní se již těším ze čtvrté generace odchovů.
Magda Moravcová
CHS Ballotada
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama