březost a falešná březost

17. března 2009 v 18:16 | Magda Moravcová |  Začínáme s chovem
Výživa a krmné dávky březí feny:
Ač je na trhu mnoho značek kompletního krmiva pro březí a kojící feny určitě bych nedělala žádné radikální změny ve složení krmiva za dne na den. Vzhledem k tomu, že celoročně psy krmím superprémiovým krmivem v době březosti fen v tom jen pokračuji, jen dávky od poloviny březosti zvýším a rozdělím do 3-4 porcí.

Předpokládám , že pokud chcete od feny výbornou kondici na zdravý vývoj štěňat , nepřipadají pro vás v úvahu krmiva z řetězců za 200kč/ 10 kg, která převážně mají za cíl naplnit psa k přežití následujícího dne.
Každý si musí najít pro své psy to nejodpovídající - ne všechno z reklamy je to nej…A komplikací vás neušetří ani krmivo za 2000,- balení.
Je pravda, že feny mohou mít také své těhotenské chutě - alespoň ty moje - a tak jim v tomto období častěji vyvařuji, z masa drůbeží a krůtí , převážně prsíčka s rýží nebo těstovinami. Držím se hesla "všeho s mírou" a sem tam porce klasické stravy mi nikdy žádný problém nenavodila.
Mnoho chovatelů žije v domnění, že když fena musí v sobě vytvářet malé kostičky a chrupavky pro deset potomků, že je nutné podávat denně zvýšenou dávku kalcia. Opak je pravdou.
Do přísunu vápníku v době březosti nijak nezasahujte, přebytek je stejně vyloučen a ukládání do zásoby je jen na škodu .Kvalitní krmení všechny potřeby feny pokryje a neuvážené podávání doplňků stravy vám po porodu s větší pravděpodobností způsobí eklampsi-odvápnění organismu. I když jí víc trpí malá plemena i u zdatné rotvajlerky jsem ji jednou zaznamenala. První otázka veterináře byla, zda jsem před porodem přidávala kalcium - dávala a nemálo.
Falešná březost:
Ač jde o abnormalitu , falešná březost není nemoc a také takto k ní přistupujte. Jde o stav po proběhlém hárání, kdy fena po krytí nezabřezla nebo i když nebyla kryta, vykazuje všechny projevy březosti , přípravy na porod, zvětšení mléčné žlázy až laktace. Fena přibírá na váze jako v březosti, je více žravá, na sebe opatrná (např. při hrách s dalšími psy), v čase , kdy by měla rodit si hledá místo, případně si najde různé hračky o které se stará jako o štěňata. Nejvíce falešných březostí jsem zažila u mé pudlice , která si našla pískací hračku a zuřivě ji hlídala, olizovala, masírovala až po několika dnech ji rozkousala na malé kousky-jenže to mi bylo 11 a nikdo se mnou tento její stav neřešil - prostě několik týdnů po hárání to začlo a samo i po čase odeznělo. Nevěděla jsem , že jde o hormonální proces, kdy se v těle feny tvoří stejná hladina jako kdyby byla opravdu březí a proto se také tak chová. Při mírné formě (bez silné produkce mléka) feně sebereme všechny hračky, zaměstnáme ji více pohybem, snížíme v krmné dávce bílkoviny a přiměřeně dávkujeme i vodu - v delších intervalech. Doporučuji se ale v každém případě poradit s veterinářem o postupu , hlavně s vodou v letním období.
Příprava porodního místa a porodní ohrádky:
Přeskočím do radostnějšího tématu. Místo , kde bude fena rodit musí být vámi předem pevně dáno a pokud to není její dosavadní , musí na něho být navyklá min. 14 dnů dopředu. A ne až když začne fena hrabat ve stohu svetrů ve skříni nebo noru v zemi v zákoutí zahrady pár dnů před porodem. Nespoléhejte jen na průměrnou březost uváděnou v příručkách - rodili jsme jak 60. den , tak i 69.den(. na jedno krytí u stejné feny).
Místo by mělo být klidné,pohodné, dostatečně velké , nefrekventované vámi ani zbytkem psí smečky. Někdo si nastěhuje lehátko a spacák k feně do kotce nebo porodny, někdo zase naopak fenu k posteli do ložnice. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit variantu b - je bezesporu pohodlnější. Sice se nevyspíte pár týdnů tak či tak, ale máte po ruce vše potřebné.

Po třetím týdnu věku vrh stěhuji do porodního boxu, kde používám kvalitní neprašné hobliny nebo papír ze skartovačky - to vše v dostatečné zásobě pro nepříznivé zimní období a nemožnost vrh učit venčit v trávě. V tomto věku je nepravděpodobné zalehnutí od feny , ale u mnohopočetných vrhů (nebo slabší laktaci feny) se už začíná s přikrmováním a tudíž i náročnější udržování čistoty . V místě na spaní štěňat ponechávám výhřevnou podlážku, ale porodní ohrádku již odstraním.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Paasin Paasin | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 16:35 | Reagovat

Třídní původ? Moji předkové byli neandrtálci, takže díky za info:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama