Březen 2009

Giardióza

26. března 2009 v 21:02 Chov a zdraví
Giardióza
Původ: Giardióza je onemocnění, které způsobuje prvok Giardia lamblia. Vyskytuje se na celém světě, nejvíce bývají touto chorobou postižena štěňata.
Tato nemoc se vyskytuje i u volně žijících nevakcinovaných koček a je přenosná na člověka.

UCI x FCI

17. března 2009 v 18:28 | Magda Moravcová |  Chov a zdraví
UCI x FCI aneb moje první účast na MVP pod "garancí " spolku UCI

Ráda bych se podělila o mé skromné postřehy z první a poslední účasti na výstavě pořádané UCI - dne 5.4.2008 v Rokycanech. Jedním z důvodů vypravit se na tuto akci přes celou republiku bylo, že mělo být plemeno Boerboel , které vlastním,
"Mezinárodně uznáno" zahraničním rozhodčím , ač je tato rasa v celém světě zařazena mezi národní plemena.

výchova a příprava krycího psa

17. března 2009 v 18:27 | Magda Moravcová |  Začínáme s chovem
Výchova a příprava krycího psa
Jak nadpis napovídá , nemám na mysli jen samotný závěrečný akt uchovnění psa a jeho první krůčky v roli krycího psa, ale i samotnou přípravu v ranném věku.
Z vlastní zkušenosti mohu uvést pár příkladů z vlastních krytí nebo když se na mou pomoc při krytí obrátili majitelé různých ras .

co předchází krytí

17. března 2009 v 18:24 | Magda Moravcová |  Začínáme s chovem
Předem musím zmínit, že splněním posledního bodu k uchovnění vaší feny (ať je to výstava, rentgen, bonitace, zkouška atd.) vaše chovatelské aktivity nekončí, ale naopak právě začínají .Před krytím je nutné přihlédnou ke spoustě okolností, které ovlivňují samotný průběh krytí se zdárným zabřeznutím a porodem optimálního počtu štěňat (vzhledem k plemeni - ne zbožnému přání chovatele).

den D - krytí

17. března 2009 v 18:22 | Magda Moravcová
Den "D" - krytí
Jak už jsem psala, nejideálnější je krýt u psa v domácím prosředí. Fenku po cestě necháme chvíli proběhnout, vyvenčit aklimatizovat se. Poté , nejlépe ne vodítku , seznámíme s nápadníkem, kde pes je jistě drážděn feromony feny, které jsou nejsilnější v análních žlázách a v pochvě . Majitel převážně fenu drží u hlavy a v případě potřeby ji uklidňuje.
Samotný akt by se dal vyjádřit je fázích : námluvy, vzeskok psa, vniknutí psa do feny,svázání, ejakulace, rozvázání.
Fena by se měla chovat vstřícně, psovi se stavět zády a pro snadnější vniknutí dává fena ocas stranou. Pokud ne , zajistí majitel.Pes fenu očichává, olizuje a připravuje se na vzeskok , kde se snaží kopulačními pohyby najít vchod do pochvy. V této fázi mám své psy naučené si nechat pomoci a psa do feny nasměruji.Zvlášť, když je mezi nimi větší výškový rozdíl.
V této chvíli je pes v plné erekci , vykonává důraznější kopulační pohyby a nastává svázání, kde se v pochvě zvětší žaludový uzel a probíhá ejakulace.U některých povahově labilnějších fen(nebo úzce stavěných v pánvi) může dojít k unáhlené reakci, leknutí, nervozitě a snahy se majiteli vysmeknout -buďtě vždy připravení a pohotoví, fenu držte pevně, ale ne křečovitě - aby nedošlo k poranění ani jednoho z nich.
Svázání může trvat různou dobu -od pár minut až hodinu, vyjímečně déle.Nemá ale žádného vlivu na výsledný počet oplodněných vajíček.
V době svázání se může pes přetočit , tak, že stojí zádí k sobě(viz foto 1) nebo jen vedle sebe-(foto 2-zadní nohu psa nepřetáčíme přes hřbet feny) nebo (když si fena z dlouhé chvíle při svázání lehne) pes pohodlně stojí nad ní (viz foto3).
Pozor, ať nepřetáčíte psa zbytečně brzy , kdy ještě není dostatečně zvětšen žaludový uzel a tím pádem pes z feny vypadne a oplodňuje koberec. I na tento případ se můžete připravit a buď krytí za několik hodin opakovat nebo mít ihned k ruce vetrináře s inseminační sadou.
Po opadnutí zvětšení dochází k rozpojení, kdy se většinou pes i fena olizují.Není na závadu, když se fena vymočí, ač chovatelé se snaží tomuto zabránit ve víře , aby část spermatu fena nevypudila - není to nutné.A ani si odnášet fenu z krytí hlavou dolů.
Při jednom krytí pes do feny dostane tolik milionů spermií (mimo to, že spermie musí ve feně ještě několik hodin "dozrát"), že se o početný vrh nemusíte obávat. Jasným příkladem je 13 narozených štěňat bordeauxské dogy, kde přípravu a průběh krytí jsem popisovala v minulém čísle.

příprava na porod

17. března 2009 v 18:20 | Magda Moravcová |  Začínáme s chovem
Příprava na porod:
V návaznosti na přípravu krycího psa je na místě věnovat pozornost feně - budoucí matce.Nebudeme řešit chovné podmínky jednotlivých plemen, ale obecně to, že jako majitelé a budoucí chovatelé je (nebo má být) vaším prvořadým cílem produkovat zdravá a povahově vyrovnaná štěňata a k tomu také bude směrovat váš výběr feny a krycího psa.
Před rozhodnutím k prvnímu plánovanému vrhu by fena měla být psychicky vyzrálá , ve výborné fyzické kondici a řádně vakcinovaná.
Jarní nebo zimní vrh?

březost a falešná březost

17. března 2009 v 18:16 | Magda Moravcová |  Začínáme s chovem
Výživa a krmné dávky březí feny:
Ač je na trhu mnoho značek kompletního krmiva pro březí a kojící feny určitě bych nedělala žádné radikální změny ve složení krmiva za dne na den. Vzhledem k tomu, že celoročně psy krmím superprémiovým krmivem v době březosti fen v tom jen pokračuji, jen dávky od poloviny březosti zvýším a rozdělím do 3-4 porcí.

příznaky a porod

17. března 2009 v 18:12 | Magda Moravcová |  Začínáme s chovem
Příznaky a porod v přímém přenosu:
Na porod si předem nachystám : porodní ohrádku - na plemeno rtw, bx a boerboel je dostatečný rozměr 160 x 160 cm, (musíte odečíst 10-12 cm obvodu na zábranu proti zalehnutí, která zachrání nejedno štěně), v lékárně kupuji balení buničité vaty v roli 500g, nastříhám na čtverce do kterých "odchytávám" a osušuji rodící se štěňata,